wróć do listy wróć

Styl prowansalski w kuchni

dodano:

Trendy i inspiracje

Bezkresne lazurowe niebo nad lawendowymi polami i zielonymi wzgórzami, malownicze winnice, pełne uroku i słońca uliczki wijące się wśród kamiennych domów, wiatr pachnący morzem, spokój i cisza - Prowansja od wieków zachwycała królów, papieży, artystów i zwykłych ludzi. To dzięki tym, którzy zapragnęli przemycić odrobinę sielskości i romantyczności do swoich domów, narodził się styl prowansalski.

Styl prowansalski we wnętrzach.
Obok nowoczesnego, skandynawskiego, industrialnego modnym trendem we wnętrzach stał się styl prowansalski. Uwodzący bezpretensjonalnością, swobodą, emanujący spokojem, ciepłem, wygodą, a przy tym tak naturalny cieszy się niesłabnącą popularnością wśród tych, którzy cenią komfort i powrót do tradycji oraz natury. Salony, sypialnie, kuchnie w stylu prowansalskim są przytulne, klasyczne, proste. Sam design charakteryzuje się łagodnością, bardzo dobrze łączy się z innymi, dzięki temu można stworzyć interesujące aranżacje.

Jakie są cechy stylu prowansalskiego?

1. Naturalne materiały
W stylu prowansalskim nie ma miejsca na plastik, sztuczne tworzywa, syntetyczne materiały. Tu króluje drewno (podłogi, meble), kamień (podłogi, ściany), szkło (elementy ozdobne, naczynia), ceramika, wiklina, len.

2. Jasne kolory
Subtelne, jasne, romantyczne - w prowansalskich wnętrzach królują stonowane barwy tj. złamana biel, kremowe odcienie, gołębie tony, przełamane intensywnym fioletem, zielenią i błękitem.

3. Tradycyjne meble
Wnętrza rodem z południowej Francji zdobią meble, to rzecz oczywista drewniane - wykonane z drewna litego lub specjalnie postarzanego. Charakterystyczne dla tego stylu są liczne przeszklenia, zdobienia oraz stylizowanie np. stoliki na cienkich, powyginanych nóżkach czy fotele a’la Ludwik XVI.

4. Ozdoby i dodatki

Ładne, użyteczne i pomocne dodatki (wyplatane kosze, koronkowe obrusy) oraz ozdoby z naturalnych materiałów są starannie dobrane do mebli, rozmiarów pomieszczenia oraz do siebie nawzajem, by nie zagracić pomieszczenia, nie zepsuć wrażenia sielskości i lekkości.



Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Jeśli pomieszczenie jest już wyposażone w niezbędne kuchenne urządzenia i meble w innym stylu, prowansalskiego uroku niewielkim kosztem i nakładem pracy można dodać, wprowadzając liczne doniczki z roślinami i ziołami, zdobione ornamentami naczynia (np. z motywem lawendy), wiklinowe elementy (kosze, pojemniki na chleb, abażury), lekkie i zwiewne firanki z naturalnego materiału (bawełna), lniane obrusy o luźnym splocie, miękkie fioletowe, niebieskie lub zielone poduszki na krzesła. Można też pokusić się o wymianę stołu na drewniany w przetartej bieli i krzeseł na modele z obiciami, o ile w kuchni są.

Jeśli pomieszczenie stanowią jeszcze gołe ściany, pole do popisu jest dużo większe. Kuchnie w południowej Francji wykonane są z naturalnego kamienia, rudej terakoty lub drewna - urządzając naszą kuchnię warto rozważyć położenie drewnianych desek, które nadadzą kuchni odpowiedniego klimatu. Ściany prowansalskich kuchni powinny być jasne i stonowane - można je  pokryć farbą, można wyłożyć kafelkami, położyć dekoracyjne tynki, glinki florenckie, można zastosować nowoczesne szkło na ścianę. W dużych pomieszczeniach sprawdzą się charakterystyczne dla wiejskich francuskich kuchni są drewniane pobielane belki na stropie oraz kominki o dekoracyjnych ornamentach. Kolejnym ważnym elementem, o który koniecznie należy zadbać, by stworzyć harmonijny wystrój są drzwi - powinny być lekkie, białe i, jeśli to możliwe, z przeszkleniami, oraz meble - drewniane, utrzymane w naturalnej lub stonowanej kolorystyce, solidne, nie sprawiające wrażenia ciężkich. Zabudowę kuchenną tworzą liczne przeszklone i pełne szafki o frezowanych frontach, z uchwytami wykonanymi z mosiądzu, kamienia lub kutego żelaza, komody stylizowane na stare. Spójnego charakteru w wyglądzie kuchni dodaje odpowiednio dobrany sprzęt - zlewozmywak (np. beżowy lub szary z serii granitowych zlewozmywaków Komodo), baterie (np. stojąca bateria z wylewką L z serii Evora, dostępna w czterech wariantach kolorystycznych), duże i małe AGD. A jakie powinno być prowansalskie okno? Koniecznie białe, ozdobione zasłonami z naturalnych materiałów, z parapetem zastawionym dużą ilością postarzanych doniczek z roślinami i ziołami. 

Jeśli wielkość urządzanego pomieszczenia pozwala na wydzielenie części jadalnianej, powinien w niej się znaleźć stół z litego drewna nakryty lnianym obrusem, krzesła z miękkimi obiciami lub poduszkami w kolorze bieli i beżu, szarości czy pastelowego fioletu oraz lampa z abażurem z naturalnego materiału tj. wiklina, płótno. Czego nie może jeszcze zabraknąć w kuchni? Naczyń! W wiejskiej i sielskiej kuchni najlepiej prezentują się naczynia o prostych kształtach wykonane ze szkła, z gliny, z ceramiki i jasnej porcelany, bardzo często posiadające motywy florystyczne np. kwiaty lawendy, róż, gałązki oliwne. I ozdoby - nie można zapomnieć o sielskich, romantycznych bibelotach, choć prowansalskie wnętrza wcale nie lubią nadmiaru. Ich zadaniem jest nadanie wnętrzu ciepła, przytulności, domowego charakteru, utrzymanie w spokojnym i harmonijnym duchu.

 



Jasna, wygodna, nieprzesadnie dekoracyjna prowansalska kuchnia to ciepłe i przytulne miejsce, idealne dla gotowania, spożywania posiłków, spędzania czasu z najbliższymi. Choć zdawać by się mogło, że to styl dedykowany dla pań, ze względu na dużą ilość romantycznych dodatków czy motywów kwiatowych, styl prowansalski wyłącznie kobiecym być nie musi - Prowansja lubuje się także w kracie i pasach i te motywy można wykorzystać, by wygląd kuchni był „uniwersalny”. Styl prowansalski stwarza naprawdę duże możliwości aranżacyjne, zatem jeśli ktoś lubi domowe ciepło, jasne kolory, stawia na tradycyjne i ekologiczne rozwiązania, ten styl jest dla niego. 

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł