Odpływy liniowe – nowoczesne i praktyczne



ERA ODPŁYWÓW LINIOWYCH


Dwiema najczęściej wymienianymi przez naszych Klientów zaletami odpływów liniowych są estetyczny wygląd i oszczędność miejscaRzeczywiście konstrukcja odwodnień sprawia, że jedyną widoczną ich częścią po instalacji jest ruszt. Niezależnie od tego czy wybierzemy wersję pełną, z płytką czy slim, efekt zawsze będzie subtelny i elegancki. Odpływy bardzo często – szczególnie w niewielkich kabinach prysznicowych – łączone są z podtynkowymi kompletami natryskowymi. Taki zestaw zdecydowanie zwiększa komfort kąpieli, a zaoszczędzona przestrzeń gwarantuje swobodny zakres ruchów.

Na trzecim miejscu pojawia się łatwość w czyszczeniu. Płaska, równa z podłogą powierzchnia i natrysk bez zakamarków zdecydowanie sprzyja utrzymaniu wysokiego poziomu higieny. Brak wystających elementów to również atut istotny szczególnie dla osób starszych czy mających problemy z poruszaniem się.


Z myślą o instalatorach…

Konstrukcja odpływów liniowych Laveo umożliwia montaż w niskim stropie. Jest to szczególnie ważne w łazienkach mieszkaniowych, gdzie jego grubość niejednokrotnie jest przeszkodą do instalacji odpływu. Odwodnienia Laveo mają jedne z najniższych na rynku wysokości zabudowy: 52 i 62 mm.

Zależy nam na odpływie liniowym, a ze względów technicznych nie możemy zainstalować go w łazience? Rozwiązaniem jest podwyższenie w postaci kilkucentymetrowego stopnia, które umożliwi swobodny i prawidłowy montaż.
Znacznym ułatwieniem w trakcie instalacji odpływu są specjalne nóżki poziomujące, które ułatwiają stabilne i właściwe ustawienie produktu w posadzce.



POZNAJ NASZE SERIE ODPŁYWÓW LINIOWYCH


BASSO - odpływy podłogowe

Odpływy liniowe Basso to klasyczne modele podłogowe.
Zazwyczaj montuje się je, odsuwając od każdej krawędzi prysznica, aby zapewnić właściwe odprowadzenie wody.
Odwodnienie będzie idealne dla osób racjonalnie podchodzących do kwestii remontowych, szukających równowagi pomiędzy jakością a ceną.

Cechą wyróżniającą serię jest dwustronny, odwracalny ruszt, dzięki któremu montując jeden odpływ zyskujemy dwie możliwości aranżacyjne. Po pierwsze, ruszt pełny w jednolitym wykończeniu, które możemy dopasować na przykład do armatury. Po odwróceniu rusztu i przełożeniu specjalnych dystansów utrzymujących go stabilnie w rynnie, zyskujemy wersję do wklejenia płytki i dopasowania odpływu do glazury.


BASSO - odpływ przyścienny

Przyścienne odwodnienia Basso to rozwiązanie dla minimalistów, którzy przywiązują uwagę do estetycznych wykończeń.
Instaluje się je bezpośrednio przy ścianie przez co ograniczamy liczbę fug, które mogą wprowadzać wizualny chaos. Dodatkową zaletą modelu przyściennego jest możliwość montażu od krawędzi do krawędzi wnęki natryskowej, bez konieczności zachowania  bocznych spadków niezbędnych do prawidłowego odprowadzenia wody. W takim przypadku mamy możliwość wklejenia w natrysku jednej, wielkogabarytowej płytki i uzyskanie całkowicie jednolitej powierzchni podłogi.

Tak jak w klasycznej wersji podłogowej, model przyścienny również wyposażony jest w odwracalny, z tym, że szerszy o ok. 2,5 cm, ruszt. Z jednej strony wklejamy płytkę, a po drugiej mamy do dyspozycji opcję pełną: szklaną lub w wykończeniu całego odpływu. Ruszt można odwracać w trakcie użytkowania odpływu dowolną ilość razy.

 


SLIM - odpływy podłogowe

Seria Slim to kwintesencja stylu industrialnego.
Powstała jako wyraz lokalnego patriotyzmu związanego z fabrykanckimi korzeniami Łodzi, w której znajduje się nasza siedziba. Wąski, stalowy, kwadratowy ruszt to forma – szczególnie w wykończeniach czarnym oraz inox – idealnie oddająca specyficzny charakter wnętrz loft. Uzupełnieniem kolekcji są dodatkowe modele skierowane do minimalistów, którzy starają się jednak podążać za wnętrzarskimi trendami. To wersje w dwóch odcieniach złota: tradycyjnym żółtym oraz modnym różowym. Dzięki nim wystrój pozostaje prosty i jednocześnie efektowny. 

 


Możliwości aranżacyjne

Odwodnienie liniowe ze względu na duże możliwości aranżacyjne jest jednym z najczęściej wybieranych przez architektów rozwiązań do strefy prysznica. Przede wszystkim umożliwia zaplanowanie natrysku w dowolnym miejscu w łazience. Może to być wnęka zabudowana z jednej, dwóch lub trzech stron. Odpływ nadaje się idealnie do zamontowania na środku pomieszczenia bez konieczności stawiania jakichkolwiek ścianek. Ponadto, ze względu na swój minimalistyczny wygląd, jest odpowiedni do zdecydowanej większości dostępnych na rynku kabin – z tradycyjnymi drzwiami, przesuwnych czy walk-in.  

Odpływy to również doskonały element wyposażenia do podkreślenia stylu wnętrza. Kluczową rolę odgrywa tu ruszt, który możemy dobrać pod kolor armatury, płytek lub dodatków dekoracyjnych.

W lofcie sprawdzi się wersja slim. Klasykę doskonale uzupełni wykończenie inox. Do wnętrz minimalistycznych pasuje ruszt czarny. Nowoczesny charakter łazienki podkreślimy modnym różowym złotem. Złoto żółte odnajdzie się w stylu glamour. Natomiast ruszt szklany zapewni efektowny akcent dekoracyjny.

Ponadto ze stuprocentową pewnością możemy powiedzieć, że wersja z wklejoną płytką będzie idealna do każdego stylu jaki sobie wymyślimy.



Z czym łączyć?

Ideą odpływów liniowych jest oszczędność miejsca i uzyskanie przestrzeni do odbywania komfortowych kąpieli. To sprawia, że odwodnienia doskonale czują się w towarzystwie natryskowych kompletów podtynkowych, które również powiększenie tej przestrzeni gwarantują. Takie połączenie jest nie tylko eleganckie, ale również estetyczne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod prysznicem wyposażonym w odpływ liniowy zamiast wystającej ze ściany czy sufitu deszczowni zamontować kolumnę natryskową czy inny zestaw.

 



STAL 304

Do produkcji odpływów wykorzystywana jest stal nierdzewna 304. Jest to materiał o wyjątkowych właściwościach, który cieszy się uznaniem nie tylko wśród producentów elementów wyposażenia wnętrz. Wystarczy wspomnieć, że ze stali 304 powstają narzędzia chirurgiczne.

 

W dużym skrócie stal nierdzewna jest wyjątkowo trwała. Nie ulega korozji. Jest odporna na wysoką temperaturę i działanie wielu środków chemicznych. Nie odkształca się po uderzeniach mechanicznych (biorąc pod uwagę masę przedmiotów codziennego użytku). Trudno ją zarysować w trakcie codziennych czynności. Nie zatrzymuje na swojej powierzchni zanieczyszczeń – łatwo utrzymać ją w czystości.

Odpływy Laveo to produkty w 100% polskie. Wybierając model naszej marki, macie gwarancję, że odwodnienie, które zamontujecie w swojej łazience powstało w Polsce, a zakup wpiera krajową gospodarkę.

 



INSTALACJA

Jak dobrać odpływ do natrysku?” to najczęściej zadawane sobie przez remontujących łazienkę pytanie. Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Aby zapewnić prawidłowe i szybkie odprowadzenie wody spod natrysku należy wybrać odpływ o długości dopasowanej do rozmiarów wnęki prysznicowej.

Podłogowy odpływ liniowy powinien być krótszy od szerokości natrysku o 20 do 40 cm, tak aby z każdej stron został zachowany margines 10-20 cm. Na przykład, do kabiny o szerokości 1 metra odpowiednie będą odpływy o długości 60, 70 i 80 cm.

Przyścienny odpływ liniowy można instalować od krawędzi do krawędzi wnęki natryskowej lub z zachowaniem 10-centymetrowego marginesu. Oznacza to, że pod metrowym prysznicem  powinniśmy zainstalować odpływ 90 lub 100 cm.

Choć zaleca się żeby odpływ był zamontowany bezpośrednio pod natryskiem (deszczownią) lub możliwie jak najbliżej niego, to nie ma przeciwskazań do instalacji w innym miejscu, np. wzdłuż bocznych ścian kabiny. Pamiętajmy jednak, że szczególnie w przypadku dużych natrysków może to spowolnić odprowadzenie zużytej w trakcie kąpieli wody.

Kolejną istotną kwestią jest odpowiednie nachylenie podłogi. W trakcie przygotowywania posadzki należy pamiętać, że minimalny spadek niezbędny do prawidłowego działania odwodnienia to 2% w stronę pionu kanalizacyjnego.



AKCESORIA

Do wykończenia niewielkiej, ale dosyć problematycznej przestrzeni jaka powstaje pomiędzy poziomem podłogi a spadkiem gwarantującym właściwe odprowadzenie wody spod natrysku do odpływu, polecamy specjalne listwy spadkowe. Dwie wersje wykończenia: inox oraz czarna umożliwią dopasowanie do zamontowanej armatury lub koloru płytek.

Listwy dają możliwość estetycznego i bezproblemowego uzupełnienia przestrzeni bez konieczności docinania małych, niewygodnych w montażu fragmentów płytek. Długie na 120 cm listwy można dociąć na potrzebną, uzależnioną od wielkości wnęki prysznicowej, długość. Tym samym można ułatwić prace glazurnicze, ponieważ płytek nie trzeba będzie układać w tzw. kopertę, mającą na celu prawidłowe odprowadzanie wody do kanalizacji.

! Przed zakupem koniecznie należy zwrócić uwagę, po której stronie kabiny będzie montowana listwa i wybrać opcję prawą lub lewą.

Do zapobiegania wydobywaniu się instalacji kanalizacyjnej nieprzyjemnego zapachu służy suchy syfon (pasuje do wszystkich modeli serii Basso). Dzięki specjalnej zastawce syfon ma obieg jednostronny, przepuszczający wodę spod prysznica do odpływu i uniemożliwiający jej cofanie się. Suchy syfon polecany jest do łazienek z ogrzewaniem podłogowych oraz takich, które pozostają przez dłuższy czas używane. Nie ma konieczności montowania syfonu podczas instalacji odwodnienia liniowego – można to zrobić w dowolnym momencie użytkowania odwodnienia liniowego.