wróć do listy wróć

Co trzeba wiedzieć o bateriach podtynkowych?

dodano:

Trendy i inspiracje

Rewolucja wizualna i techniczna

Baterie podtynkowe zaczęły pojawiać się pod prysznicem, żeby maksymalnie powiększyć i wykorzystać przestrzeń w wąskich kabinach i uniknąć uderzania o wystającą baterię. Jedyną możliwością na zaoszczędzenie miejsca okazało się włożenie wszystkiego co się da w ścianę. Rozwiązanie to okazało się nie tylko praktyczne, ale również efektowne wizualnie. Łazienki, w których zamontowano modele podtynkowe z automatu zyskują nowoczesnego charakteru. Baterie – niezależnie od wielkości ich maskownic – stają się minimalistyczne i współczesne.

Schowanie korpusu baterii pod poziom płytek ma też – a dla niektórych nawet przede wszystkim – szereg zalet technicznych. Po pierwsze, zyskujemy swobodny dostęp do niewidocznych części baterii, do których możemy dostać się bez konieczności przeprowadzania drastycznych prac polegających np. na kuciu ścian wokół baterii. Sam montaż tego typu produktów, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany, jest stosunkowo łatwy i wygodny. Jak to możliwe?Co to jest box ?


Box podtynkowy to nic innego jak specjalna obudowa, w której umieszczony jest korpus z głowicą, czyli serce każdej baterii. Do prawidłowego jej działania musi mieć zapewnioną ochronę, a jednocześnie łatwy dostęp z zewnątrz. Zdecydowana większość baterii podtynkowych jest wyposażona właśnie w taki box, choć nie jest to standardem.

Box zbudowany jest z trwałego plastiku, który gwarantuje wytrzymałość oraz lekkość, co jest szczególnie istotne podczas instalacji armatury. Jego podstawę montujemy do ściany, podłączmy instalację hydrauliczną zgodnie z instrukcją montażu poszczególnych modeli, a następnie obudowujemy dookoła, przygotowując grunt pod płytki. Aby maksymalnie ułatwić montaż, box został wyposażony w mini-poziomicę, która umożliwia znalezienie odpowiedniego ustawienia, gwarantującego późniejsze prawidłowe funkcjonowanie baterii.

Na zamontowaną obudowę zakładamy plastikową przykrywkę zabezpieczającą, którą przykręcamy do boxu, wykorzystując przygotowane otwory. Dopiero tak zabezpieczona obudowa jest przygotowana pod płytki. Na samym końcu zakładamy specjalną, ozdobną maskownicę (w zależności od modelu), którą dociskamy do ściany i montujemy przełącznik funkcji, dźwignię, wylewkę czy pokrętła.


Montaż baterii podtynkowej z boxem - schemat 

 


Baterie natryskowe

Armaturę przeznaczoną do strefy prysznica można śmiało nazwać prekursorem podtynkowych baterii. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, to właśnie pod natryskiem powstała potrzeba lepszej organizacji przestrzeni. Kąpiele – choć przeważnie krótsze od tych w wannie – miały stać się również komfortowe i wygodne niezależnie od rozmiaru kabiny. Choć montaż podtynkowy był początkowo rozwiązaniem na zaoszczędzenie miejsca, z czasem jednak modele natryskowe zaczęły przybierać najróżniejsze formy i z baterii przede wszystkim funkcjonalnych, zaczęły przeradzać się w modne, elementy wyposażenia łazienki.

Najbardziej popularne niezmiennie od początku funkcjonowania podtynków na rynku pozostają baterie natryskowe z pojedynczą maskownicą, na której umieszczone są przełączniki funkcji ze słuchawki na deszczownię oraz dźwignia do regulacji temperatury i intensywności strumienia wody. Standardowo (dostępne w komplecie lub dobierane osobno) łączone są zazwyczaj z górnymi deszczowniami oraz punktowymi zestawami natryskowymi. To bezpieczne aranżacyjnie i pod względem użyteczności rozwiązanie, w którym wszystko działa tak jak w tradycyjnych bateriach ściennych. Coraz częściej sięgamy jednak po mniej oczywiste produkty, czego przykładem jest czterootworowa bateria Pretto. Tradycyjną dźwignię zastąpiono w niej dwoma kurkami do regulacji wody, dzięki czemu jej wygląd znacznie różni się od modeli podtynkowych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Uwadze osób, które od podtynków oczekują czegoś więcej niż oszczędności miejsca i nowoczesnego designu, polecamy model z serii Volumo. Bateria została wyposażona w głowicę termostatyczną, umożliwiającą ustawienie stałej temperatury wody. Dzięki temu nie tylko zagwarantujemy sobie komfortowe kąpiele bez konieczności szukania za każdym razem idealnego dla naszego ciała ustawienia dźwigni. Dodatkowo zyskujemy pewność, że nasze dzieci czy mieszkające z nami osoby starsze nie poparzą się zbyt gorącym strumieniem.


Podpowiedzi jakie rozwiązania wybrać do strefy prysznica, aby był funkcjonalny i efektowny 
szukajcie w artykule Co wybrać pod prysznic - przegląd rozwiązań


Baterie umywalkowe

Seria MURO
Seria KVADRATO
Seria PRETTO
Ze względu na stale rosnącą popularność umywalek nablatowych, każda szanująca się kolekcja armatury ma co najmniej dwa typy baterii umywalkowych – niską i wysoką. Obecnie jednak obserwujemy boom na baterie umywalkowe o podtynkowym sposobie montażu.  Po pierwsze, wyglądają niezwykle efektownie i nowocześnie. Po drugie, dają nam możliwość wyboru umywalki w najróżniejszych kształtach i zamontowanie ich w mniej lub bardziej symetrycznych układach względem armatury. Po trzecie, przenosząc baterię na ścianę nie musimy wiercić dodatkowych otworów w blacie, więc minimalizujemy ryzyko dostania się do środka wody, która mogłaby go zniszczyć. Podtynkowe baterie umywalkowe to idealny wybór dla osób, które cenią sobie porządek, ale nie mają zbyt wiele czasu na codzienne sprzątanie. Płaski, ścienny montaż powoduje, że na baterii nie zbiera się woda i nie pozostawia nieestetycznych zacieków na jej powierzchni.

Podtynkowe baterie umywalkowe, podobnie jak w przypadku natrysków, przybierają różne formy. Od standardowych modeli z maskownicami jak łagodna Pola czy geometryczne Kvadrato, przez industrialne, stylizowane na zawór hydrauliczny Muro z dwoma kurkami, po minimalistyczne loftowe Pretto, w którym widoczne są tylko wylewka i dźwignia.


Kompendium wiedzy o umywalkach wykonanych z granitu - zalety umywalek granitowych


Baterie wannowe

Modele podtynkowe cieszą się coraz większą popularnością również wśród baterii wannowych. Zamiast deszczowni mamy wówczas stosunkowo długą wylewkę, której zasięg umożliwia wygodne napełnienie wanny. Dzięki wprowadzeniu modeli podtynkowych przeznaczonych do wanien, zyskujemy możliwość spójnego zaaranżowania dużych łazienek, w których zmieści się i wanna i prysznic.


Ciekawym przykładem tego typu armatury podtynkowej jest uniwersalna bateria podtynkowa Muro, którą możemy zamontować na trzy sposoby. W zależności od tego czy w trakcie instalacji zostawimy wylewkę czy deszczownię otrzymujemy model wannowy lub natryskowy. Konstrukcja baterii umożliwia również montaż wszystkich elementów zestawów, jeśli zależy nam zarówno na wylewce jak i deszczowni.


Nie tylko modele ścienne

Chociaż montaż „podtynkowy” kojarzony jest głównie z modelami ściennymi, to ma zastosowanie również w przypadku baterii stojących. Doskonałym tego przykładem są wannowe baterie wolnostojące z serii Pola. Zostały wyposażone w box zachowujący wszystkie cechy, funkcjonalności i właściwości boxów modeli ściennych. Jest jednak coś co szczególnie przydaje się właśnie ze względu na podłogowy sposób instalacji.

Wszelkie elementy wyposażenia wnętrz – nie tylko armatury, które montujemy na płasko mogą zostać w trakcie prac remontowych uszkodzone poprzez dostające się do ich wnętrza gruz, pozostałości kleju czy inne zabrudzenia. Dlatego w obudowie baterii wannowych stojących szczególną rolę odgrywa specjalna pokrywę, która zabezpiecza korpus przed zanieczyszczeniami.

Dodatkową zaletą boxu jest wydłużony kołnierz, który po prostu docinamy do poziomu podłogi po zakończeniu prac. Dzięki temu nie musimy szukać idealnej wysokości w trakcie montażu. Obudowę możemy skrócić na wysokości o ok. 2 cm, co daje duże pole do manewru i z pewnością docenią tę możliwość ekipy remontowe, a jeszcze bardziej osoby, które większość prac chcą przeprowadzić we własnym zakresie.

The most popular replica watches recommended by Google are our excellent partners.

Jeśli nie podtynk to co? O czym trzeba wiedzieć przed zakupem armatury wolnostojącej?


Połączenia

W Laveo cenimy sobie różnorodność i projektując nasze kolekcje, staramy się zaspokoić potrzeby i trafić w gusta wszystkich naszych klientów. Dlatego w większości naszych serii poświęconych armaturze łazienkowej umieszczamy pełną paletę modeli. Dzięki temu, aranżując łazienkę idealną, nie musimy się ograniczać i możemy dowolnie miksować baterie stojące ze ściennymi i podtynkowymi. Niezależnie od tego czy postawimy na jeden typ instalacji, czy każdy wybrany model będzie montowany inaczej, mamy gwarancję, że wnętrze będzie spójne i efektowne.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł

Przeczytaj także:

Trendy i inspiracje

Zalety umywalek granitowych

dodano:

O ile wybór wanny czy prysznica to kwestia gustu, codziennych przyzwyczajeń, możliwości przestrzennych czy preferencji dotyczących kąpieli, tak umywalka w każdej łazience to pozycja obowiązkowa. Po drugie – poza baterią, umywalka to element…

czytaj więcej

Porady

Dla kogo bateria wannowa, podłogowa? - o czym trzeba wiedzieć przed zakupem armatury wolnostojącej?

dodano:

Do niedawna o wannach wolnostojących można było jedynie pomarzyć. Taka forma wanny mało komu przychodziła na myśl. Raczej nieosiągalna, mało praktyczna i przede wszystkim często za duża do małych łazienek. Dodatkowo, stare wanny wolnostojące zostały…

czytaj więcej

Porady

Co wybrać pod prysznic – przegląd rozwiązań

dodano:

Remont łazienki do czasochłonne i dość kosztowne przedsięwzięcie. Dlatego, kiedy przychodzi nam zmagać się z materią, dobrze, abyśmy na etapie projektu wnętrza kierowali się ponadczasowością, a nie modą. Ponieważ głównym problemem mieszkaniowym…

czytaj więcej