wróć do listy wróć

Niecodzienna sztuka użytkowa, czyli jedyny w swoim rodzaju zlewozmywak Laveo

dodano:

Trendy i inspiracje

Czy zlewozmywak może być dziełem sztuki? Czy stając się ozdobą kuchni, jednocześnie nie zatraci swojej pierwotnej funkcji utylitarnej? Na to pytanie podjęły próbę odpowiedzi Maria Kubiak autorka projektu zlewu Komodo oraz łódzka artystka Anna Modrzejewska.

Zlewozmywak Komodo to najnowszy z modeli marki Laveo, którego prapremiera miała miejsce na tegorocznych targach Warsaw Home. Poszerzy on portfolio marki już w 4.kwartale tego roku. Wyjątkowy model z frontem, zwanym również fartuchem to nowości z granitu, pochodząca z własnej, rodzimej linii produkcyjnej należącej do marki. W swoim założeniu Maria Kubiak chciała przełamać stereotyp odbioru zlewów z frontem, dotychczas zamykanych w projektach kuchni o charakterze prowansalskim lub retro. Już samo wprowadzenie do tej kolekcji kolorów innych niż biały daje możliwość stworzenia aneksu kuchennego w stylistyce np. loftowej.

Prapremiera zlewu była doskonałą okazją by produkt zabłysnął na największych targach wnętrzarskich w Polsce. W swoim koncepcie autorka modelu chciała zrównoważyć funkcjonalność produktu i stworzyć, z myślą szczególnie o kobietach, niecodzienną dekorację kuchenną. Stąd zaproszenie do udziału w projekcie artystki Anny Modrzejewskiej.

We współpracy z Marią Kubiak autorka dekoru zlewozmywaka Komodo marki Laveo stworzyła, na premierę nowości, jedyne w swoim rodzaju zdobienie granitu techniką decupagu*. Jest to niepowtarzalna realizacja, będąca metaforą nieograniczonych możliwości produkcyjnych fabryki produktów granitowych oraz rozwiązań estetycznych proponowanych przez artystkę. Realizację marki Laveo we współpracy z Anną Modrzejewską śmiało można określić sztuką użytkową.

Tak o projekcie mówi sama artystka:
„Z granitem jako medium do działań artystycznych spotkałam się pierwszy raz. Było to nie lada wyzwanie nie tylko ze względu na sam materiał, ale również na formę gotowego produktu. To dzięki doświadczeniu z wykorzystaniem papierów i uzyskiwanie rozmaitych efektów wcześniejszych prac, udało się opracować koncepcje, które ukazują symbiozę obu skrajnie różnych materiałów, jakimi są granit i papier, dając w rezultacie przełamanie wizualne formy gotowego produktu i wtórnego scalenia poprzez kompozycję ze zdobieniem.”

Anna Modrzejewska

  • artystka, designer i trener warsztatów kreatywnych oraz działań twórczych.
  • Absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego w Łodzi na kierunku sztuka użytkowa oraz Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku historia sztuki.
  • Przez wiele lat pracowała w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Kurator wielu wystaw i projektów kulturalnych.
  • Na stałe związana z projektowaniem dla ITD Collection, polskiej firmą wydającą od 20 lat kolekcji papierów do decoupage, scrapbookingu oraz szablonów.

Jako medium swoich działań twórczych wykorzystuje głównie: papier, barwniki oraz wosk.

* Definicja Decupagu za Wikipedią:

Dekupaż, Decoupage (fr. découpage i, [de.ku.paʒ]) — technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (np. drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa)[1].
Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany.
Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
71.4% osób określiło artykuł jako pomocny

Przeczytaj także:

Trendy i inspiracje

Co łączy zawór hydrauliczny z armaturą…odpowiedź jest prosta to nowa seria Muro od Laveo

dodano:

Koniec ze standardowymi kształtami oraz klasycznym chromem w wykończeniu. Idzie nowe, a wraz z nim pomysły na niecodzienne akcenty w Twojej łazience! To wszystko dzięki serii Muro od Laveo.

czytaj więcej